Jaki kolor abażuru wybrać ?

Często spotykamy się z rozterkami klientów, dotyczących doboru kolorystyki lamp do wnętrza. Mamy nadzieję, że tym artykułem choć trochę rozwiążemy ten problem J

Wybierając paletę kolorów do naszego wnętrza, warto zastanowić się, jakie odcienie będą odpowiednie. Każdy zestaw barw tworzy określony efekt i klimat w pomieszczeniu. Na ścianach warto zastosować jeden dominujący kolor, a jego odcienie można stosować na różnego rodzaju tkaninach lub dodatkach. Inne barwy można wykorzystać jako akcentujące.

Biel, szarość, brązy i jego pochodne

Stawiając na biel jako kolor dominujący, można łatwo łączyć ją z odcieniami kontrastującymi np. czerwienią, żółtym, czy błękitnym.

Biel jest najbezpieczniejszym rozwiązaniem, dopasujemy do niej wiele opcji kolorystycznych.

Szary do białego analogicznie jest barwą neutralną. Idealnie sprawdzi się w połączeniu z np. bielą, czernią, brązem, czy zielenią.

Brąz oraz jego pochodne tj. beże, czy kremy to kolory, które można ze sobą łączyć bez najmniejszej obawy o jakikolwiek dysonans. Kojarzą się ze spokojem i sprzyjają relaksowi.

Kontrasty!    

Świetnym pomysłem jest zupełne odwrócenie się od kolorystyki panującej w naszym pomieszczeniu! Bardzo oryginalnym zabiegiem jest montaż lamp o wyraźnej barwie, mocno kontrastującej z resztą kolorystki. W takim przypadku można zastosować takie kolory jak: czerwony, granatowy, musztardowy czy butelkowa zieleń! Ruch ten nada pomieszczeniu oryginalności! Taki wybór jest rzadko podejmowany przez osoby aranżujące wnętrza, dlatego możemy mieć pewność, że nasze pomieszczenie bezapelacyjnie wyróżni się z tłumu.

Zabiegi optyczne

Kolory możemy również wykorzystać do optycznego zmniejszenia lub powiększenia pomieszczeń.

Ciepłe optycznie zmniejszają wnętrze, dlatego możemy je stosować w przestronnych salonach. Dzięki takiemu zabiegowi zyska na przytulności.

Natomiast barwy zimne powiększą nam pomieszczenie, dlatego idealnie sprawdzają się w małych mieszkaniach np. kawalerkach.

Z kolorami ciemnymi sprawa jest bardziej skomplikowana. Zasadność ich zastosowania zależy min. od tego, czy są chłodne, czy ciepłe oraz rodzaju, ilości i mocy światła we wnętrzu. Gdy nasze pomieszczenie jest słabo doświetlone, a dominują w nim barwy chłodne, powstanie klimat i wrażenie głębi. Taki efekt można uzyskać przy użyciu np. butelkowej zieleni czy grafitu.

Jasna paleta zawsze optycznie powiększy nasze pomieszczenie i doda mu lekkości.

Łączenie kolorów

Koło kolorów to idealne rozwiązanie, by osiągnąć harmonijny efekt końcowy. Jest to praktyczne narzędzie, z którego można korzystać na każdym etapie projektu. Służy do objaśniania zasad mieszania się i powstawania barw. Za jego pomocą można dobrać odcienie, które ze sobą współgrają i stworzyć udane połączenie barw zgodnych z harmonią kolorystyczną.

Przy pomocy koła barw można stworzyć kilka tzw. harmonii. Jedną z nich jest harmonia komplementarna. Polega ona na użyciu barw, które leżą na przeciwnej stronie koła, a które się dopełniają. Ta harmonia jest idealnym wyborem gdy zależy nam na wyrazistym efekcie.

Najbardziej popularna jest harmonia monochromatyczna. Jest świetnym wyborem gdy zależy nam na lekkim i subtelnym efekcie. Harmonia monochromatyczna sprawdzi się w każdym pomieszczeniu.

Łączenie kolorów nie jest tak trudne, jak może się wydawać!

Dodatkowo w razie wątpliwości przy wyborze oferujemy swoją pomoc.

Zapisz się i otrzymaj kod na -5%
Newsletter